Specjalizacja - którą wybrać, by być spełnionym lekarzem?

Proces kształcenia lekarzy nie kończy się na wyłącznie na podstawowych studiach i praktyce. Zobowiązuje on młodych adeptów medycyny do odbycia określonych kursów, które ukierunkują ich na konkretnej specjalizacji.

Co wybrać?

Wybór określonej specjalizacji jest dość trudny. Większość lekarzy wybiera określony kierunek tylko na podstawie opinii kolegów i koleżanek ze studiów. Decyzji o podjęciu określonego kierunku nie ułatwia fakt, że jest ich ponad trzydzieści. Jednocześnie każdy z nich ma swoje wady i zalety, które nie zawsze muszą współistnieć w zgodzie ze zdolnościami interpersonalnymi konkretnego lekarza.

Fascynacja, czy konieczność

Młody, początkujący lekarz, może dowiedzieć się czegoś więcej na temat określonych kursów bezpośrednio z własnego doświadczenia. Podczas praktyki szpitalnej, w zasadzie wszyscy mają możliwość zetknięcia się "na miejscu" z pracą danego oddziału. Na tym etapie przyszły lekarz może zafascynować się pracą określonego organu, co zresztą ma przełożenie na późniejsze decyzje.

Kurs kursowi nierówny

Przykładowo, osoby fascynujące się praca ludzkiego mózgu i zależnościami wypływającymi z jego funkcjonowania, mogą zostać neurologami, bądź neurochirurgami. Z kolei osoby lepiej orientujące się w sprawach sercowych (nie mylić z uczuciami), prawdopodobnie zostaną dobrymi kardiologami. Niezależnie od wybranego kierunku, perspektywy pracy są dla lekarzy bardzo korzystne. Niestety, rynek wciąż poszukuje takich osób, które - być może za parę, lub paręnaście lat - rozpoczną praktykę prywatną w określonej specjalizacji.

Analiza własnego JA

Oczywiście na wybór określonego kursu olbrzymie znaczenie będą mieć własne zdolności interpersonalne. Brak ograniczeń psychologicznych w posługiwaniu się skalpelem, będzie dobrym prognostykiem dla potencjalnych chirurgów. Z kolei umiejętność analitycznego myślenia, będzie tożsama dla potencjalnych diagnostów.

Mimo to, wciąż należy pamiętać, że zawód lekarza sam w sobie jest swoistym powołaniem. Kierowanie się tylko i wyłącznie względami finansowymi, nie spowoduje, że lekarz z automatu stanie się dobrym specjalistą w określonej dziedzinie.

red. feea.org.pl

Aparaty do magnetoterapii

Oferujemy państwu najwyższy poziom usług w dziedziach takich jak:

Kardiologia

Neurologia

Traumatologia

Ortopedia

Skontaktuj się z nami

Dane kontaktowe

  • Poniedziałek - Piątek: 9:30 - 18:30
  • Adres: ul. Komuny Paryskiej 128, 41-711 Ruda Śląska
  • Telefon: +48 586 778 892
  • Fax: (123) 984-1234
  • Email: kontakt@feea.org.pl

Formularz kontaktowy